пʼятниця, 28 квітня 2017 р.

Куско, Мачу Пікчу (Перу)

Подорож до Мачу Пікчу починається з Куско і всі рекомендують тут залишитися хоча би на пару днів для адаптації (місто розташоване на висоті 3400 метрів над рівнем моря), але тут цікаво бути і тиждень і місяць. До речі, в мене чомусь була сформована думка, що знамениті тераси – це виключно Мачу Пікчу, але насправді тераси в цій частині країни скрізь – і як історичні пам’ятки, і частину люди продовжують використовувати так само як інки – для вирощування городини.



Куско друге за величиною місто Перу і колишня столиця інків, яку в 16 столітті завоювали іспанці. Вони були впевнені, що винищили місцеве населення повністю, чим чимало розлютили військове начальство, бо тепер не було кому показати де ж золото, заради якого все це й починалось. Але як з’ясувалося пізніше – інки, не в змозі чинити опір, насправді пішли у джунглі і, як говорять легенди, все золото забрали з собою. До цього часу ходять чутки про існування в непрохідних джунглях Golden city (міста з золота), пошуки якого тривають дотепер.  

Давня історія цієї частини світу побудована частково на здогадках, частково на легендах і частково на археологічних дослідженнях, адже давні люди не залишили по собі жодних текстів, бо для передачі інформації тут використовувалися кіпу (мотузкові сплетіння й вузлики), яке ніхто не може розшифрувати і якого не так багато залишилося. Перші текстові описи належать іспанцям, тож в історії до 16 століття загадок більше ніж пояснень.



Віза
для українців не потрібна

Валюта
Соль, курс до долара 1 до 3,25. Обмін валют схожий на наш, крім банків, в історичному центрі купа кіосків з обміном.

Як дістатися
Місто розташоване високо в горах тож найпоширеніший варіант літаком, в основному з пересадкою в Лімі. Аеропорт малесенький отже приймає рейси тільки з 6 міст – більшість з Ліми, ще декілька внутрішніх рейсів, а також з Боготи та Ла Пасу. З Ліми білет близько 200 доларів в обидва боки.
Зараз йде будівництво другого величезного міжнародного аеропорту біля сусіднього з Куско містечка, який буде приймати прямі рейси і з Європи і з США, що як сподівається влада, допоможе розвитку туризму.
Є ще поїзд, за якихось 20 доларів і довгу дорогу також можна дістатися з Ліми. Для студентів і тих хто, хоче зекономити гроші і має час – може бути варіантом.



Житло
Місто останнім часом під напливом туристів дуже розвинулося, тож можна знайти житло на будь-який смак від гостелів до нормальних готелів. Більш-менш пристойне житло можна знайти від 80 доларів за ніч. Містечко порівняно невелике, тож з більшості локацій буде близько до історичного центру, який в свою чергу і є найпопулярнішим місцем зупинитися.



Транспорт
В місті їздять жахливого виду маршрутки, забиті місцевими, але їхати туристам майже нікуди, бо все або знаходиться на відстані пішохідної прогулянки, або якщо тур - то він відповідно передбачає транспорт.
Таксі досить дешеве – з аеропорту до готелю 3 долара.
А це місцевий популярний транспорт:



Що робити

Куско має неймовірну кількість пропозицій на тури, як на півдня так і на пару днів, всі перелічити буде важко, тож можливо залишайте собі додатковий час на щось цікавеньке.

Існує два види city tour – кожен включає огляд історичної частини міста + огляд ще 4-х пам’яток близько міста (Sacsayhuman, Qenqo, Pucapucara, Tambomachay – це все будівлі інків, з терасами, різного призначення). Тож кожен тур складається з пішохідної частини та автобусної. Різниця поміж ними – в одному варіанті ви заходите в середину будівель, а в другому – ні. Вартість близько 10 доларів. Тривалість 2 години.



Maras Moray – тераси в формі кола. Завдяки такій конструкції кожен рівень терас має різний клімат -  тут була експериментальна база інків - центр селекції – вони виводили нові сорти городини, які потім передавали по всій країні. Тому тут до цього часу існує якась нереальна кількість сортів картоплі наприклад.



Тур також включає відвідини Marasal – 300 басейнів видобутку солі в горах. В басейни природним шляхом стікається солена вода гірської річки, на сонці – випаровується і залишається сіль. І до цього часу це все ще реальний видобуток солі. Вигляд – неймовірний. Вартість 30 доларів. Це денна екскурсія.



Sacred Valley – це два надзвичайно цікавих містечка інків Pisac і Ollantaytambo
Pisac – давня фортеця інків, яка складається з двох частин – укріплення і храмової частини.  



Ollantaytambo – досить велике місто, яке інки не встигли завершити. Складається з декількох частин – звичні вже тераси для вирощування городини, господарська частина, наверху військові укріплення і храмова частина. На протилежній горі – залишки сховищ для продуктів. Для того, щоб забезпечити їжею населення протягом сезону дощів, вся вирощена продукція піднімалася на гору в спеціальні будівлі (як вони потім звідти пайки ділили – невідомо). Також дивують величезні оброблені плити каміння, з якого побудована верхня частина – ніхто не знає точно як можна було їх транспортувати і обробити, бо металу інки не знали. Археологи начебто знайшли знаряддя праці зроблені з позаземного матеріалу, ймовірно метеоритів. Місто дуже добре збереглося. Одноденна екскурсія. Вартість  від 65 доларів, включає вхідні білети до Pisac і Ollantaytambo та обід. Одноденна екскурсія.



Chinchero – невелике містечко в священні долині інків, в якому є залишки палацу короля Інки Тупаку, і місцевий ярмарок. Зараз тут можна щось купити не тільки в неділю, коли всі з’їжджаються зі своїми виробами, а також існує досить велика кількість «базарчиків» біля кожної майстерні. Славляться ткацтвом і пробують відродити та розвинути давнє ремесло. Вироби досить дорогі, бо ручна робота і натуральні фарбники. Спеціально можна не їхати, бо котрась з екскурсій включатиме зупинку тут.



South Valley – це огляд двох містечок Tipon і Piquillacta. Tipon – це ще одне містечко інків, яке цікаве в першу чергу водними терасами. Piquillacta – це розвалини міста народу уарі, який був до інків. Вартість 30 доларів, тривалість – півдня.

Для любителів пригод можна замовити рафтінг, тури на велосипеді та конях, і ще безліч чого.



Ну і звичайно Мачу Пікчу – місто понад хмарами, яке було знайдене цілком випадково і тільки 100 років тому. Це несправжня назва - справжньої ніхто не знає, тож місто дістало ім’я гори, де розташоване. Побудова міста має форму кондора. Розказують, що імперія інків мала релігійну кризу, бо люди, які вірили, що після смерті вони попадуть до раю, раптом зрозуміли, що немає способу перетнути Небесну ріку (наш Чумацький шлях). Люди зневірилися, перестали поважати закони, добре працювати, почався безлад. За деякий час верховні жерці знайшли рішення – кондор переносить душі. І Мачу Пікчу повинно було стати втіленням цього символу, фізичним поєднання реального світу і небесного. Відчуття при візиті передати неможливо, таке враження - наче ти справді знаходишся на межі світів.  



Дістатися до Мачу Пікчу можна в декілька способів. 

Досить популярним є тур Inca trail – пішохідний маршрут дорогами інків з Куско до Мачу Пікчу. За 4 дні група проходить 82 км. З рюкзаками, ночівля в палатках. Цікаво, що можна найняти когось, хто буде нести ваші речі, дівчатка часто так і роблять. Назад до Куско – поїзд. Тільки у супроводі гіда і обмежена кількість людей. Кажуть, що важко, але цікаво. Вартість 450 доларів. Дорога закрита в сезон дощів.



Найпоширеніший спосіб дістатися Мачу Пікчу – поїзд.

Поїзди є різні – звичайні, панорамні, розкішні. Відповідно за різну ціну. Панорамний поїзд (віконця в даху) бізнес-класу коштуватиме 150 доларів. Звичайно поїзди їдуть з Куско, але січень, лютий та березень (сезон дощів) поїзд ходить від Ollantaytambo – це дві години автобусом від Куско. Мачу Пікчу розташоване високо на горі, отже поїзд прибуває до містечка Aguas Calientes, через ранні екскурсії (підніматися на Мачу Пікчу починають з 5-ї ранку) в більшості випадків люди або ночують в Aguas Calientes, або й залишаються тут на день-два. Але можна замовити й денну екскурсію з Куско, правда доведеться трохи обмежити, що можна побачити.



З Aguas Calientes на Мачу Пікчу можна піднятися автобусом або пішки. Автобус в обидва боки коштує 20 доларів. Відповідно з 5-ї рано і о 2-й годині дня на верх вже ніхто не піднімається.

Екскурсія складається з декількох частин – територія самого міста тільки у супроводі гіда, і самостійні прогулянки - заключна частина Inca trail до воріт Сонця, відкривається прекрасний вид. І Inca bridge – частина міста з іншого боку і ще один trail з прекрасним видом.



Також Мачу Пікчу має ще дві частини за додаткову плату: Huayna Picchu та Mountain. Huayna Picchu – гора, на якій жив верховний жрець. Туди окремий вхід з території міста і білети треба замовляти за пару місяців. Mountain – власне гори протилежного вже боку з неймовірним видом на місто, Анди та долину. Кожна з них – додаткові 16 доларів.
Замовити можна тут: http://www.machupicchu.gob.pe/
Все обійти не вийде – територія занадто велика для одного дня.




Я замовляла дводенний тур Sacred Valley + Мачу Пікчу, виглядає, що у одній з найліпших агенцій www.machupicchuviaje.com

Вартість дводенного туру 395 доларів, включала вхідні білети, гід, квитки на поїзд в обидва боки, квитки на автобус в обидва боки, 1 ніч в готелі, обід, транспорт з Куско до Ollantaytambo і назад.
Тільки вхід на Мачу Пікчу коштує 70 доларів.



Трохи про сервіс і замовлення турів

Перуанці справжні бариги. Вони пробують продати тобі що-небудь хоч за які-небудь гроші і скрізь. З ними можна торгуватися і одночасно треба мати на увазі, що у них власне поняття про сервіс та комфорт.
Туристичних агенцій в Куско – безліч. Підходять і пропонують тури на кожному кроці, як на турецькому базарі. Тож не обов’язково бронювати все заздалегідь – все можна замовити на місці і воно буде значно дешевше. Наприклад, мій дводенний тур міг би коштувати 340 доларів замість 395. На відвідини Мачу Пікчу є обмеження скільки людей в день може там побувати, але місцеві стверджують, що ще такого не було, щоб хтось хотів поїхати і не попав.



 Але з сервісом в них таки досить специфічно. Тур по місту виглядає буквально так – наловили людей в різних кінцях різними агентствами і потім починають водити в пошуках місця збору, по дорозі щось уточнюючи один в одного, змінюючи локацію, з’ясовуючи хто гід.
Мій дводенний тур виявився справжнім квестом. За два дні я мала напевно з десять осіб від агентства, які відповідали за різні етапи моєї подорожі, час від часу залишаючи мене на призволяще десь серед Анд. Хтось тільки забирав мене з готелю, через певні проміжки часу неочікувано з’являлися різні люди тільки щоб надати мені інформацію про подальший план, різні особи - зустрічали, проводжали, везли, супроводжували, просто показували рукою де залізничний вокзал, малювали від руки карти як дістатися до наступного місця… Справжній кругообіг перуанців в турі… Нічого страшного зі мною звісно не сталося, але добре було би знати про такий розпорядок наперед, щоб не нервуватися і розуміти, що відбувається.
А це карта, за якою я мусіла знайти групу Космос :) 



Їжа

В першу чергу звичайно – кока, яку тут офіційно дозволено вирощувати. Чай з коки люди п’ють літрами і це справді допомагає адаптуватися.
З цікавого, що варто спробувати - guinea pig, або морська свинка по-нашому, севіче і я би рекомендувала спробувати м'ясо лами та альпаки у різних варіантах. Унікальним є пиво з кукурудзи, але його треба шукати, бо процес виготовлення зберігає досить мала кількість людей.
У звичайному невибагливому варіанті поїсти можна в межах 10 доларів, більш гарне місце з автентичною кухнею буде близько 50 доларів на особу.
Можна спробувати також вуличної їжі.



Шопінг

В першу чергу ювелірні вироби, які є з одного боку унікальними, з іншого – порівняно недорогими. Попитом користується в першу чергу срібло, навколо досить фабрик, де і видобувають срібло і відразу виготовляють вироби. В магазинах можна торгуватися і часом можна значно знизити ціну.
Також популярні вироби з альпаки – килими, шалики, светри – безліч варіантів. І мільйон художників, які за недорого продають досить цікаві роботи.
І кока – чай, шоколад, цукерки, все до речі можна купити також в аеропорту.

#МачуПікчу #MachuPichu #Куско #Cusco #Перу #Peru


Немає коментарів:

Дописати коментар